Nový Zéland

Nový Zéland


Zakladné informácie :
Hlavné mesto: Wellington
Počet obyvateľov: 4 173 460
Rozloha v km2: 267 710
Mena: Novozélandský Dolár
Jazyky: angličtina, maurština
Politický systém: parlamentná demokracia a konštitučná monarchia
Náboženstvo: anglikáni 15%, katolíci 12,5%, presbyteriáni 11%


Letoviská :
Milbrook Resort
Je jedno z najkrajších golfových ihrísk sveta. Milbrook Resort je 18-jamkové golfové ihrisko, ktorého autorom je najslávnejší golfista Nového Zélandu Bob Charles. Ihrisko je typické svojimi širokými fervejemi, strategicky umiestnenými prekážkami a nádhernými scenériami horských vrcholov v pozadí. Ihrisko je skvele udržiavané a je lemované množstvom stromov.

Whangamata
Je prímorské letovisko na Novom Zélande. Je jeden z najlepších a tiež najnavštevovanejších surferských oblastí na Novom Zélande. Okrem surfingu sú krásne bezpečné piesočnaté pláže s pozvoľným vstupom do more a s veľkými vlnami veľmi obľúbené i u plavcov. Okolité more si tiež získalo obľubu u rybárov. V okolie Whangamata je veľa turistických príležitostí napríklad v lese Tairua sa nachádza rezervácia Taungatara Recreation Reserve alebo doline Wentworth Valley a Parakiwai Valley, ktoré lákajú k zaujímavým prechádzkam.

Orakei Korak GEYSERLAND
Je geotermálna oblasť na Novom Zélande . Nachádza sa v aktívnej oblasti Hidden Valley. Pre turistov sú v Orakei Korak GEYSERLAND pripravené turistické chodníky a drevené lávky, ktoré vás prevedú približne 45 minútovou prechádzkou okolo gejzíru, horúcich prameňov, jaskýň a bahenných jazierok. Orakei Korak GEYSERLAND tiež ponúka ubytovanie v turistickej chate na brehu jazera s možnosťou zapožičania člna a prechádzok po jazere.

Jazero Hawea
Je jedno z najkrajších jazier Južného ostrova na Novom Zélande. Jazero Hawea je skryté v horách av niektorých miestach dosahuje hĺbku až 400 metrov. Vďaka tomuto umiestnenie je v jazere žiarivo modrá priezračná voda. Jazero Hawea má na svojich brehoch množstvo kempov a je obľúbeným miestom pre rybárov a milovníkov jazdy na loďkách. Centrom týchto športov je mesto Lake Hawea, ktoré sa nachádza na južnom brehu jazera.


Doprava :
Krajina má vybudovanú širokú dopravnú sieť zahŕňajúcu autá, lietadlá, lode a vlaky. Na leteckých linkách v rámci krajiny prepravuje cestujúcich prevažne spoločnosť Air New Zealand. Okrem tejto spoločnosti tu ešte lietajú stroje aerolínií Quantas, Air New Zealand Link. Cez Cookov prieliv premávajú trajekty, ktoré prevážajú ľudí, autá a tovar. Neobmedzené cestovanie po dobu viac než pol roka na vybraných úsekoch železníc, autobusových tratí a námorných linkách umožňuje Best of New Zealand Pass.

Jazyky :
S jazykovou vybavenosťou Maďarov je to už lepšie ako bývalo, v Budapešti a v okolí Balatonu s angličtinou určite pochodíte. V ďalších miestach však aj dnes možno budete ťažko hľadať človeka, ktorý by vedel inak ako po maďarsky. Hovoriť cudzím jazykom vedia staršie ročníky, čo pamätajú vojnu. Tí vedia nemecky. Stredná generácia s úspechom predstiera, že sa nikdy neučila ruštinu. A mladí ľudia riešia s angličtinou. Prosím, slová v katalógoch cestovných kancelárií o tom, ako policajti a hotelieri hovoria dobre anglicky.

Novo Zélandska kuchyňa :
Nový Zéland má povesť popredného svetového výrobcu mäsových a mliečnych výrobkov a vo väčšine reštaurácií vám ponúknu najmä jahňacie, hovädzie a bravčové mäso (prípadne zverinu). Zaujímavá je chuť miestnych sladkých zemiakov kumara. Samozrejme, nájdete tu aj širokú ponuku jedál z rýb, dobrú povesť majú aj miestne syry. Tradičným dezertom je „pavlova“, veľký okrúhly snehový koláč s ovocím a krémom.

Počasie :
Nový Zéland má mierne oceánske, na severe krajiny čiastočne subtropické podnebie. Nový Zéland má hojnosť zrážok hlavne v horských oblastiach, kde ročné zrážky dosahujú až 3.000 mm. V horských oblastiach v zime sneží. Letá i zimy sú veľmi príjemné bez extrémnych výkyvov.