Cyprus

Cyprus                             


Zakladné informácie :
Oficiálny názov krajiny: Cyperská republika
Hlavné mesto: Nikózia
Rozloha: 9 250 km²
Počet obyvateľov: 210 000 (v roku 2003)
Národnostné zloženie: cyperskí Gréci – 78%, cyperskí Turci – 18%, iní – 4%
Náboženstvá: ortodoxní Gréci – 78%, moslimovia – 18%, iné – 4%
Štátne zriadenie: republika
Hlava štátu: prezident
Forma vlády: parlamentná demokracia
Štátoprávne usporiadanie: unitárny štát
Úradný jazyk: grécky, turecký. Veľmi rozšírený je aj anglický jazyk.
Mena: EUR (€)


Letoviská :
Ayia Napa
Táto asi najznámejšia turistická oáza leží na juhovýchode Cypru, približne 40 km od Larnaky. Ako mnoho iných letovisiek, i toto bývalo najvýznamnejšia rybárska dedinka, ktorá rozkvitla až do dnešnej plne rozvinutej turistickej oblasti, ktorá ponúka využitie ako milovníkom pamiatok, tak i vodných športov a nočného života. Na oboch stranách je ohraničená skalami. Do mora je pozvoľný vstup, preto tu nájdete aj množstvo rodín s malými deťmi.

Protaras
Čarovné letovisko Protaras, ležiace asi 6km od Ayia Napy, vo východnej časti oblasti Paralimini, je rozložené na úzkom pruhu prímorskej roviny, pre ktorú sú charakteristické tisíce veterných mlynov, ovocné záhrady a množstvo rybníkov, odkiaľ k vám zvlášť v noci môžu doľahnúť žabie serenády. Tu si celkom iste nájdete skryté miestečko, ak budete túžiť po romanticky strávenom popoludní vo dvojici a to aj napriek tomu, že v lete je Protaras doslova nabitý turistami.

Limassol
Limassol je najväčší prístav ostrova, odbavujúc cestovné aj nákladné lode. Je centrom vinárskeho priemyslu. Nachádza sa tu množstvo historických a archeologických zaujímavostí, múzea a parky. Mesto je ideálnym miestom ako východisko k rôznym výletom, ako sú napr. pohorie Troodos, do malých vnútrozemských dediniek, do miest Larnaka, Paphos a Nikósia, alebo k archeologickému nálezisku Kouríon.

Paphos
Paphos je turistické stredisko na juhozápadnom okraji ostrova. Je známe vykopávkami odhalujúcimi kúzelné mozaiky z 3. a 5. storočia. Je tu miernejšie leto, darí sa tu pestovaniu banánov. V meste a jeho blízkosti sa nenachádzali takmer žiadne pláže. Na svoje si však prídu milovníci histórie - obdivovatelia antiky. Vykopávky naznačujú dejiny sveta.

Larnaca
Larnaca ponúka veľmi dobré podmienky pre kúpanie a relax pri mori. Miestne pláže boli dokonca ocenené Modrou vlajkou – cena za čisté prostredie. Celková dĺžka pobrežia a pláží je až neuveriteľných 25 km. Pláže pri pobreží Larnacy sú tvorené predovšetkým tmavším, jemným pieskom alebo drobnými kamienkami. Vďaka pozvoľnému vstupu do mora, je letovisko Larnaca vhodné aj pre rodiny, ktoré trávia dovolenku s malými deťmi alebo pre menej skúsených plavcov. Na plážach sa dá vyskúšať aj veľké množstvo vodných a plážových športov. Obľúbené je vodné lyžovanie a potápanie.


Plaže :
Na Cypre sú všetky pláže verejné, bez poplatku, platí sa iba za prípadný prenájom lehátka a slnečníka (cca 3,-CYP / deň). Väčšina piesočnatých pláží má pozvoľný vstup do mora, vhodný pre deti. Pláže sú dlhé niekoľko kilometrov, sú vybavené sprchami, reštauráciami a kioskami. V Limassole, Larnake a jej okolí je piesok tmavšej hnedej farby, v strediskách Protaras a Aiya Napa je bledý, skoro až biely. Paleta vodných a plážových športov je veľmi široká a uspokojí dospelých i deti.

Doprava :
Autobusy, taxíky alebo požíčovne áut, tak sa cestuje na Cypre. Vlak ani nič iného tu neexistuje. Autobusom sa dostanete na rôzne miesta každý deň okrem nedele a jazdí relatívne často ale len do 19 hodiny. V menších oblastiach jazdí len jeden denne.
Najlepší spôsob je si požičať vlastné auto a dostanete sa kamkoľvek potrebujete. Môžete si ho požičať priamo na letisku alebo v mieste vašeho pobytu. mimo hlavnú sezónu sú ceny až o polovicu nižšie. Najvýhodnejš?e si je zapožičať auto na čo najdlhšiu dobu. Hlavná podmienka je vek minimálne 21 rokov a prax v riadení dlhšia ako tri roky. Požičanie motocyklu je poslednou dobou viac a viac populárnejšie kvôli cene, ktorá sa pohybuje okolo 6 libier za deň čo je takmer trikrát menej ako auto. Dopravné značky sú písané ako latinkou tak gréckym písmom. Pozor! Nezabudnite, že na Cypre sa jazdí vľavo!

Cyperský jazyk :
Oficiálnym jazykom je Gréčtina, Turečtina, Angličtina sa často používa ako druhý jazyk a rozumejú jej obe etnické skupiny.

Cyperská kuchyňa :
Grécka kuchyňa patrí k najlepším a najzdravším na svete. V žiadnej domácnosti nikdy nechýba zelenina, mäso, syr, olivový olej a víno, ktoré nemá vo svete konkurenciu. Najznámejšie je Commandaria. Keď si chcete dať typické cypruské jedlo bežte do tzv. taverny. Drevené uhli je základ pre prípravu každého pokrmu.

Počasie :
Cyprus patrí do subtropického klimatického pásma. Vďaka svojej polohe má Cyprus jedny z najzdravších klimatických podmienok na svete a môže sa pochváliť viac ako 300 slnečnými dňami v roku. Počasie sa vyznačuje vysokými letnými teplotami v mesiacoch máj až október, pričom zimné teploty zriedka klesnú pod 5 ºC. Letné teploty vystupujú v júli až auguste nad 40 ºC, pričom takéto teploty niekedy pretrvávajú aj niekoľko týždňov. Hlavné mesto Nikózia je v lete mestom s najvyššími teplotami. Zrážky sú ojedinelé, prevažne v zimnom období (november–marec).